Mindenhonnan azt halljuk, hogy a vízivás nagyon fontos, ezért mindenképpen törekedni kell a megfelelő mennyiségű folyadékbevitelre minden nap. Erre azért van szükség, mert a szervezetnek nagy szüksége van vízre a megfelelő működésre. De kevés szó esik arról, hogy mit is jelent ez pontosan – mihez kell ez a sok víz, és mi nem tud működni akkor, ha keveset iszunk? Sokan nem veszik komolyan a vízivás fontosságát, de leesne az álluk, ha megtudnák, mit is kockáztatnak ezzel.
Mi történik velünk, ha nem viszünk be elegendő folyadékot?
A vér sűrű lesz, a keringésünk nem tud megfelelően működni, és gondok adódhatnak a vér ozmózis nyomásával is.
Problémánk lehet a tápanyagok felszívódásával, feloldódásával, illetve még azzal is, hogy eljussanak a helyükre a szervezetünkön belül.
A vér-sav bázis megfelelő egyensúlya felborulhat, azt ugyanis a víz biztosítja.
A testhőmérsékletünk is érdekesen alakulna, ugyanis a víz nagyban hozzájárul a nagyjából egyenletes, optimális hőmérséklet fenntartásához.
Ezek történnének első körben a szervezeten belül. Ha azonban hosszabb távon dehidratáltak vagyunk, az kívülről is meglátszik.
Lestrapáltnak tűnünk, fáradtabbak, ingerlékenyebbek vagyunk. Egy fáradt és ideges emberről kilométerekről lerí, hogy nincs épp jó passzban – rajtunk is látszani fog ez, ha nem iszunk eleget, ezek ugyanis a dehidratáció első jelei.
A bőrünk a nem megfelelő víztartalomtól ráncosabb lesz, és mivel a megfelelő méregtelenítés sem történik meg, bőrproblémákkal is számolnunk kell. Mindezt összevetve sokkal öregebbnek fogunk kinézni a korunknál, és még csúnyának is tűnünk, ha nem viszünk be megfelelő mennyiségű folyadékot.
Sok esetben a dehidratációt nem szomjúság jelzi, hanem éhségérzet – furcsa, de tényleg így van. Éppen ezért hajlamosak vagyunk ivás helyett enni. Ez dupla probléma: nem jutunk megfelelő mennyiségű folyadékhoz, emellett indokolatlanul sokat eszünk, ami egyenes út az elhízáshoz. Ha éhesnek érezzük magunkat, pedig nemrég ettünk, próbljunk először inni egy pohár vizet!