Bár sokan értenek egyet azzal a gondolattal, hogy a csapvíz semmivel sem rosszabb minőség tekintetében a palackozott ásványvíznél, mégis a többség az utóbbira szavaz. Az ok leginkább az ízkülönbség: a klórozás miatt a csapvíz íze némileg megváltozik, kissé „mesterségesebb” lesz, és ezt sokan nem szeretik, pláne akkor, ha az egészséges életmód jegyében választják a vizet az üdítők helyett.
Egy másik gyakran szereplő kifogás a csapvíz ellen, hogy az nem szénsavas. Sok ember kifejezetten a szénsavas üdítőket, vizeket szereti, ennek pedig a csapvíz semmiképpen nem lehet alternatívája, ez tény. Másrészről azonban a szénsavas víz nem túl egészséges, pláne nem hosszabb távon, ezért nem is kifejezetten jó ilyet fogyasztani.
Miért érdemes rátérni a sima vízre?
- Mert a szénsav eltelít, gyorsabban oltja a szomjadat, ezért fennáll a veszélye annak, hogy jóval kevesebb folyadékot fogyasztunk, mint a napi ajánlott mennyiség. Ennek egy idő után elég látványosak a következményei: különböző bőrproblémák, vízhiány, lassúbb anyagcsere, a bőr gyorsabb öregedése. A dehidratáltság miatt gyakran jelentkezhet fáradtság, fejfájás, ingerlékenyég.
- A szénsav serkenti a gyomorsav termelődését, aminek köszönhetően gyomorégés, illetve egy idő után éhségérzet jelentkezhet.
- A szénsav serkenti a szervezetben a gázképződést, aminek következtében kellemetlenül felfújódhatunk, puffadtságot tapasztalhatunk. És ezt nemcsak érezzük, hanem bizony kívülről is lehet látni.
- Mivel rövid időre eltelít, étkezéshez fogyasztva a szénsavas víz miatt nem tudunk annyit enni, amennyit normál esetben, hiszen úgy érezzük, teli vagyunk (teli is – levegővel). Ez azonban nem tart sokáig, viszont a plusz gyomorsav miatt igen hamar újra éhesek leszünk, ami újabb evésre sarkall, így akár az elhízást is kockáztathatjuk vele közvetve.
- Birminghami tudósok szerint a szénsav tízszer jobban roncsolja a fogzománcot, mint a cukros gyümölcslevek. A fogak szempontjából tehát biztosan nem jobb választás, cukor ide vagy oda.