Legtöbbünk számára teljesen természetes, hogy gyakorlatilag korlátlan mennyiségben áll rendelkezésünkre vezetékes víz. Magyarországon pedig ez mindenütt ivóvíz minőségű, habár néhol kicsit jobb, mint máshol, nem egyenletes a tisztasága. Éppen ezért sokan nem is tartják annyira megbízhatónak, hogy ivóvízként fogyasszák – isznak helyette inkább palackozott ásványvizeket, vagy cukros üdítőket.
Hogy akkor mire használjuk a vizet? Nos, minden másra, és őszintén szólva elég erőteljes pazarlásnak tűnik ez annak fényében, hogy a világon sok helyen szenvednek az emberek attól, hogy híján vannak ivóvíznek, és naponta mintegy 2000 ötévesnél fiatalabb gyerek hal bele a fertőzött víz okozta hasmenéses betegségekben.
Lehúzzuk az ivóvizet a vécén
Tudtad, hogy egyetlen vécélehúzással körülbelül 8 liter, ivásra alkalmas víz megy le a lefolyón? Ez még semmi, de egy fogmosásra is elmegy 7,5-8 liter ivóvíz, egy 5 perces (!) zuhanyzással pedig akár 190 liter víz is lefolyhat a lefolyón. Lehet akár ugyanennyi egy mosogatás is ott, ahol folyó vízben mosogatnak, egy jó nagy kád víz kiengedéséről nem is beszélve. Ez mind iható víz lenne, mi azonban inkább a lefolyóba engedjük.
Persze, értjük, szerencsére nem a harmadik világbeli országok valamelyikében élünk, gyakorlatilag korlátlan mennyiségben áll rendelkezésre víz, nem foglalkozunk ilyesmivel. De azért mégiscsak döbbenetes belegondolni, pláne, ha hozzávesszük, hogy inni sokan egy kortyot sem isznak belőle. Máshol, ahogy említettük, pedig gyerekek halnak bele a fertőzött víz okozta betegségekbe.
Miért nem iszunk vizet?
A csapvíz ellen a két fő kifogás a „ki tudja, mi van benne” és „rossz íze van”. Nos, a jó hír, hogy mindkét probléma kiküszöbölhető egy ozmózis víztisztítóval, ami minden mesterséges anyagot kisszűr, így csak a tiszta víz marad. Ettől persze nem fogjuk kevésbé pazarolni a vizet, de legalább nem csak a lefolyón folyik majd le, hanem ivásra is használhatjuk.